Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2012

Ευρωλίγκα: Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα

Ο Ολυμπιακος΄ "λύγισε" την αντίσταση της μαχητικής Κάχα μπροστά σε 7.000 οπαδούς του με 85-81 στην πρεμιέρα του στη φετινή Ευρωλίγκα! Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης δύσκολα της Κάχα με 85-81. Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους Γιώργο Πρίντεζη, Στράτο Περπερογλου.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, λοιπόν σημείωσαν την πρώτη τους νίκη για φέτος στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση στην προσπάθεια να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους στην Ευρώπη. Ο Σαν Εμετέριο δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με άμυνα γρανίτη ξέφυγαν στο ημίχρονο, με τον Λάμπε να δίνει το προβάδισμα στην Κάχα. Παρόλα αυτά, στην τέταρτη περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" πήραν μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας. Αν όμως κάτι πρέπει να προβληματίσει τον Μπαρτζώκα είναι σίγουρα η αμυντική επίδοση του δευτέρου ημιχρόνου, όπου ο Ολυμπιακός πήρε κακό βαθμό και σαφώς χρειάζεται μεγαλύτερη διάρκεια και βελτίωση στον συγκεκριμένο τομέα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 48-37, 65-66, 85-81.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 4, Aντιτς 9 (1), Σπανούλης 16 (2), Περπέρογλου 14 (2), Ντόρσεϊ 7, Σλούκας 6 (2), Μαυροειδής 1, Πρίντεζης 17 (3), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 11, Σονσέκα, Καμπέθας 9 (1), Σαν Εμετέριο 11 (1), Ερτέλ 6 (1), Ολεσον 13 (1), Λάμπε 18 (1), Ν. Μπιέλιτσα 11 (1), Κουζέρ 2.