Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2012

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Έμεινε πρώτη η Ατλέτικο, εύκολη νίκη για Ρεάλ

Η Ατλέτικο νίκησε με 3-1 την Οσασούνα στην Μαδρίτη και διατηρήθηκε μαζί με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή. Ο Φαλκάο σκόραρε για 10η φορά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, ενώ τα άλλα δύο γκολ των "ροχιμπλάνκος" πέτυχαν οι Μιράντα και Ραούλ Γκαρθία.

Την πέμπτη της ήττα σε 9 αγωνιστικές γνώρισε η Μπιλμπάο, καθώς έχασε με 1-2 από την Χετάφε μέσα στο "Σαν Μαμές".

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε 2 τέρματα στη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτηςεπί της Μαγιόρκα στις Βαλεαρίδες Νήσους, αλλά παρ' όλα αυτά δεν ήταν ο πρωταγωνιστής της άνετης επικράτησης με 5-0. Για μία σπάνια φορά, ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν έκλεψε τα φώτα, αφού σημείωσε επίσης 2 τέρματα, έβγαλε τις 2 ασίστ για τα γκολ του Πορτογάλου επιθετικού κι έπιασε το Μίτσελ στην 13η θέση των αρχισκόρερ των "μερέγκες" στο πρωτάθλημα. Το "χορό" των γκολ άνοιξε ο Αργεντινός επιθετικός κι ακολούθησε ο Πορτογάλος μέσα στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν προέβαλαν αντίσταση και το πλήρωσαν στο 2ο μέρος, με ακόμα 2 μαζεμένα τέρματα των επιθετικών της Ρεάλ. Με το παιχνίδι να έχει λήξει ουσιαστικά, ο Χοσέ Καγεχόν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις, με τους πρωταθλητές Ισπανίας να ανακτούν την 4η θέση, ένα πόντο πίσω από τη Μάλαγα.

Εύκολα πέρασε από το "Βαγέκας" η Μπαρτσελόνα το βράδυ του Σαββάτου. Με ένα... ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι "μπλαουγκράνα" επιβλήθηκαν της Ράγιο Βαγεκάνο με σκορ 5-0 και παρέμειναν στην πρώτη θέση της Πριμέρα Ντιβιζιόν με 25 βαθμούς, μετρώντας σε εννιά αγωνιστικές οκτώ νίκες και μία ισοπαλία. Ο Βίγια ήταν αυτός που με το γκολ του έδωσε κεφάλι στο σκορ στους Καταλανούς στο 20', με το 1-0 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα. Στην επανάληψη ωστόσο οι παίκτες του Τίτο Βιλανόβα ήταν... καταιγιστικοί. Με τη σέντρα σχεδόν, ο Μέσι στο 47' διπλασίασε τα τέρματα της "Μπάρτσα". Στο 78' ήταν η σειρά του Τσάβι να χρηστεί σκόρερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φάμπρεγκας έστειλε τη μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα των γηπεδούχων. Το τελικό 5-0 υπέρ των Καταλανών διαμόρφωσε ο Μέσι εκ νέου, με το γκολ που σημείωσε στο 88ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Εσπανιόλ - Μάλαγα 0-0

Μπέτις - Βαλένθια 1-0 (9' Σάλβα Σεβίγια)

Θέλτα - Ντεπορτίβο 1-1 (8' Μάριο Μπερμέχο / 29' Χουάν Ντομίνγκεθ)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Μπαρτσελόνα 0-5 (20' Βίγια, 48' και 89' Μέσι, 70' Τσάβι, 80' Φάμπρεγκας)