Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Mπάσκετ: Ήττα του ΠΑΟΚ στο ''ΣΕΦ''

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ με σκορ 89-64. Ο ΠΑΟΚ άντεξε για 25 λεπτά, όσο είχε δυνάμεις έλεγχε το ρυθμό, αλλά μετά μίλησε η ποιότητα του Ολυμπιακού, που ήταν αρκετή για να φτάνει στο τελικό +25.

Ο Μαρκόπουλος άρχισε με ψηλό σχήμα (Παπαδόπουλος, Τσαιρέλης, Κασελάκης) απέναντι σε Σπανούλη, Άντιτς, Παπανικολάου, Μάντζαρη, Ντόρσει. Όσο ανέβαζαν ρυθμό οι γηπεδούχοι και ο ΠΑΟΚ έπεφτε στην παγίδα, ο Ολυμπιακός ξέφευγε στο σκορ. Άντιτς και Σπανούλης με συνολικά 13 πόντους βοήθησαν την ομάδα τους (πολλά επιθετικά ριμπάουντ) να προηγηθεί 16-10 (7.30). Ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβρισκε το τρόπο να κατεβάζει τον ρυθμό (ειδικά με Σπανούλη, Άντιτς στον πάγκο) και να μένει κοντά (16-16 στο 9.30).

Αν δεν έχανε όλα τα αμυντικά ριμπάουντ... Χάινς και Ντόρσει έκαναν πάρτι σε αυτό το τομέα και με τον Λο (7π) να εκτελεί ο Ολυμπιακός ξέφυγε 33-24 (16΄). Και πάλι με Χάτσερ, Τσαιρέλη, Καλλέ ο ΠΑΟΚ βρήκε ισοροπία και μείωσε 34-33 (19΄), για να χάσει ευκαιρίες να περάσει μπροστά και τελικά να κλείσει το ημίχρονο στο -6 (41-35) έχοντας 9 ριμπάουντ λιγότερα.

Ο ΠΑΟΚ αν και άστοχος κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ στην 3η περίοδο (46-43 στο 26΄), μέχρι Σπανούλης, Χάινς και Λό (κυρίως με 15π) να αποδείξουν στο παρκέ τα εκατομμύρια που παίρνουν (61-48 στο 29΄) και οι δύο ομάδες να έχουν και διαφορά 12 ριμπάουντ στα 30 λεπτά. Ο ΠΑΟΚ πέταξε λευκή πετσέτα στην 4η περίοδο, διαφορά ποιότητας και λύσεων ήταν εμφανής (75-55 στο 34΄), τα λάθη πολύ εύκολα, τα γκολ φάουλ συνεχή και το τελικό σκορ ήρθε φυσιολογικά για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-35, 63-51, 89-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 17(1), Άντιτς 7, Σπανούλης 11(1), Περπέρογλου 4, Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής 5, Γκετσεβίτσιους 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 15(!), Μάντζαρης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15(1), Κασελάκης, ΜακΓκραθ 9(1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 3, Παπαδόπουλος 6, Καλλές 6, Χαριτόπουλος 10.

Πηγή : basketplus.gr