Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

Πρέμιερ Λιγκ:Σούπερ ανατροπή με Τσιτσαρίτο η Γιουνάιτεντ, νέα γκέλα η Άρσεναλ

Η Άστον Βίλα προηγήθηκε 2-0, αλλά με χατ-τρικ του "Τσιτσαρίτο" η ManUtd νίκησε με 3-2 στο "Βίλα Παρκ". Το παιχνίδι στο Μπέρμιγχαμ ήταν «διαφήμιση» της Πρέμιερ Λιγκ με φρενήρη ρυθμό, εναλλαγή συναισθημάτων και μια εξέλιξη γκραν κινιόλ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους η Βίλα άνοιξε το σκορ με τον Αντρέας Βάινμαν.

Ο Αυστριακός στράικερ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο ξεκίνημα το δεύτερου ημιχρόνου μετά από ωραία σέντρα του Αγκμπονλαχόρ. Όμως η είσοδος του Τσιτσαρίτο άλλαξε τα πάντα στο ματς. Ο Μεξικανός μείωσε σε 2-1 στο 58' μετά από φοβερή πάσα του Σκόουλς. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσιτσαρίτο από δύσκολη γωνία ισοφάρισε σε 2-2 με τη μπάλα να βρίσκει και στον Φλααρ. Στο 66' ο Ντε Χέα έσωσε την Γιουνάιτεντ με εκπληκτική απόκρουση σε κεφαλιά του Βάινμαν. Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι είχε δύο δοκάρια σε δύο λεπτά (71', 72') και στο 87' μετά από φάουλ του Φαν Πέρσι ο Ερνάντες ολοκλήρωσε την ανατροπή της Γιουνάιτεντ με κεφαλιά. Έτσι η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον έφτασε τους 27 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Τσέλσι.

Η Άρσεναλ αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 με την Φούλαμ στο «Εμιρεϊτς» με τον Μικέλ Αρτέτα να αποτυγχάνει να νικήσει τον Σβάρτσερ σε εκτέλεση πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εβερτον και Γουέστ Μπρομ συνέχισαν να μοιράζονται την 4η θέση της Πρέμιερ Λιγκ ύστερα από τις νίκες τους με 2-1 επί των Σάντερλαντ και Γουίγκαν εκτός αντίστοιχα. Οι «ελπίδες» των «κανονιέρηδων» για τίτλο δέχτηκαν ένα ακόμα πλήγμα το Σάββατο (10/11) αφού ο Αρτέτα δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε πέναλτι που εκτέλεσε στο 95'.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα τω Ζιρού και Ποντόλσκι στο πρώτο μέρος αλλά ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ μείωσε σε 2-1 στο 29' και έντεκα λεπτά αργότερα έδωσε την ασίστ στον Αλεξ Κατσάνικλιτς για το 2-2. Στο 67' ο Βούγλαρος επιθετικός της Φούλαμ με εύστοχο πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μάρτιν Γιόλ αλλά ο Ζιρού με το δεύτερο του τέρμα στον αγώνα στο 69' ισοφάρισε σε 3-3. Στις καθυστερήσεις ο Σβάρτσερ απέκρουσε πέναλτι του Αρτέτα.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άρσεναλ - Φούλαμ 3-3 (11' και 69' Ζιρού, 23' Ποντόλσκι / 29' και 67' πέν. Μπερμπάτοφ, 40' Κατσάνικλιτς)

Έβερτον - Σάντερλαντ 2-1 (77' Φελαϊνί, 79' Γέλαβιτς / 45' Άνταμ Τζόνσον)

Ρέντινγκ - Νόριτς 0-0

Σαουθάμπτον - Σουόνσι 1-1 (65' Σνιντερλέν / 73' Ντάιερ)

Στόουκ - ΚΠΡ 1-0 (52' Τσάρλι Άνταμ)

Γουίγκαν - Γουέστ Μπρομ 1-2 (44' Αρουνά Κονέ / 31' Μόρισον, 43' αυτ. Κάλντγουελ)

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (45'+1', 50' Βάινμαν / 58΄, 87' Ερνάντες, 63' αυτ. Φλααρ)