Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2012

Προκριματικά Μουντιάλ: Στοπ στο σερί της Ισπανίας η Γαλλία, απίστευτη ανατροπή της Σουηδίας επί της Γερμανίας

Με γκολ του Ζιρού στο 94' η Γαλλία πήρε ισοπαλία 1-1 από την Ισπανία στην Μαδρίτη, ενώ η Γερμανία προηγήθηκε 4-0, όμως η Σουηδία πήρε ισοπαλία με 4-4 στο Βερολίνο! Νίκη με 10 παίκτες η Ιταλία, αναβλήθηκε το Πολωνία - Αγγλία.

Με γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 94' η Γαλλία κατάφερε να πάρει σπουδαία ισοπαλία με 1-1 από την Ισπανία μέσα στην Μαδρίτη. Το σκορ στο "Βιθέντε Καλντερόν" άνοιξε ο Σέρχιο Ράμος στο 25' και η "Furia Roja" έχασε τεράστια ευκαιρία πριν το ημίχρονο για 2ο γκολ, καθώς ο Ουγκό Λορίς απέκρουσε πέναλτι του Φάμπρεγκας στο 42'.Στο 94ο λεπτό οι "τρικολόρ" κατάφεραν να ισοφαρίσουν με την κεφαλιά του Ολιβιέ Ζιρού και πήραν σπουδαίο βαθμό, καθώς έχοντας την Ισπανία στην έδρα της γίνεται φαβορί για την 1η θέση του ομίλου.

Η Γερμανία προηγήθηκε με 4-0 στο Βερολίνο της Σουηδίας, αλλά οι Σκανδιναβοί κατάφεραν να πάρουν ισοπαλία με 4-4! Με δύο γκολ του Κλόζε και ένα του Μέρτεζακερ τα "πάντσερ" προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο και το 4-0 έκανε ο Μεσούτ Εζίλ στο 56'. Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς πέτυχε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 62' και δύο λεπτά αργότερα ο Λούστιγκ έκανε το 4-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Ο Γιόχαν Ελμάντερ έβαλε το 3ο γκολ των Σουηδών στο 76' και στο 93' ο Ράσμους Ελμ ισοφάρισε για το τελικό 4-4.

Η Ιταλία επικράτησε με 3-1 της Δανίας στο Μιλάνο, αν και από το 1ο λεπτό (16ο δευτερόλεπτο) του δευτέρου ημιχρόνου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Οσβάλντο για αγκωνιά.
Ρικάρντο Μοντολίβο και Ντανιέλε Ντε Ρόσι σκόραραν στο 33' και το 37' για την Ιταλία και μείωσε ο Κβιστ στο 45'+1, αλλά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Μπαλοτέλι έκανε το 3-1 στο 54'.

Ρουμανία και Ολλανδία διασταύρωναν τα "ξίφη" τους στο Βουκουρέστι, σε ένα ντέρμπι κορυφής, αλλά οι "οράνιε" βρίσκονται σε διαφορετικό επίπεδο από κάθε αντίπαλο του ομίλου και έφτασαν σε άνετη επικράτηση με 4-1. Ο Γερεμέιν Λενς στο 9' κι ο Μπρούνο Μάρτινς Ίντι στο 29' έδωσαν γρήγορο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που έβγαιναν από την άμυνα στην επίθεση μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σταματήσουν αυτές τις κινήσεις των Ολλανδών, ίσως στην κορυφαία εμφάνιση με τον Λούις φαν Χάαλ στο "τιμόνι", και παρά τη μείωση του σκορ από τον Κϊπριαν Μάρικα, σε κανένα σημείο δεν προκλήθηκε κίνδυνος ανατροπής. Ο Ράφαελ φαν ντερ Φάαρτ επανέφερε τη διαφορά στα 2 γκολ στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους και με τους "οράνιε" να ρίχνουν το ρυθμό στο 2ο ημίχρονο, οι 3 βαθμοί ήδη είχαν ταξιδέψει για Άμστερνταμ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ρόμπιν φαν Πέρσι στο 86' απέναντι στην ομάδα που έκανε το διεθνές ντεμπούτο του πριν 7,5 χρόνια.

H Εθνική Ελλάδος επικράτησε με 1-0 της Σλοβακίας χάρη σε γκολ του Σαλπιγγίδη και μοιράζεται την πρώτη θέση στον όμιλο μαζί με τη Βοσνία(υπερτερεί σε τέρματα) που επικράτησε με 3-0 της Λιθουανίας.

Λόγω έντονης βροχόπτωσης στην Βαρσοβία το Πολωνία - Αγγλία αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί την Τετάρτη στις 18:00.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ρωσία - Αζερμπαϊτζάν 1-0 (84' πέν. Σιρόκοβ)

Λευκορωσία - Γεωργία 2-0 (6' Μπρεσάν, 28' Ντράγκουν)

Ισραήλ - Λουξεμβούργο 3-0 (13' και 48' Χεμέντ, 35' Μπεν Μπασάτ)

Λετονία - Λίχτενσταϊν 2-0 (29' Κάμες, 77' Γκάουρακς)

Ανδόρα - Εσθονία 0-1 (57' Όπερ)

Νησιά Φαρόε - Ιρλανδία 1-4 (68' Χάνσεν / 47' και 52' Γουόλτερς, 73' αυτ. Γιουστίνουσεν, 88' Ο'Ντι)

Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Λιθουανία 3-0 (28' Ιμπίσεβιτς, 35' Ντζέκο, 40' Πιάνιτς)

Κύπρος - Νορβηγία 1-3 (42' Αλωνεύτης / 44' Χάνγκελαντ, 82' Ελιουνουσί, 83' Τζόσουα Κινγκ)

Ουκρανία - Μαυροβούνιο 0-1 (45' Νταμιάνοβιτς)

Κροατία - Ουαλία 2-0 (27' Μάντζουκιτς, 57' Εντουάρντο)

Τσεχία - Βουλγαρία 0-0

Ρουμανία - Ολλανδία 1-4 (39' Μάρικα / 9' Λενς, 29' Μάρτινς Ίντι, 45' πέν. Φαν ντερ Φάαρτ, 86' Φαν Πέρσι)

Αυστρία - Καζαχστάν 4-0 (23' και 64' Γάνκο, 71' Αλάμπα, 90' Χάρνικ)

Σλοβακία - Ελλάδα 0-1 (63' Σαλπιγγίδης)

Ισλανδία - Ελβετία 0-2 (66' Μπαρνέτα, 79' Γκαβράνοβιτς)

Σαν Μαρίνο - Μολδαβία 0-2 (73' πέν. Ντάντου, 78' Επουρεάνου)

Σκόπια - Σερβία 1-0 (59' πέν. Ιμπραΐμι)

Ουγγαρία - Τουρκία 3-1 (31' Κόμαν, 50' Σαλάι, 57' πέν. Γκέρα / 22' Μεβλιούτ Ερντίντς)

Γερμανία - Σουηδία 4-4 (8' και 15' Κλόζε, 39' Μέρτεζακερ, 56' Μεσούτ Εζίλ / 62' Ιμπραχίμοβιτς, 64' Λούστιγκ, 76' Ελμάντερ, 93' Ράσμους Ελμ)

Αλβανία - Σλοβενία 1-0 (36' Ρόσι)

Βέλγιο - Σκωτία 2-0 (69' Μπεντέκ, 71' Κομπανί)

Ιταλία - Δανία 3-1 (33' Μοντολίβο, 37' Ντε Ρόσι, 54' Μπαλοτέλι / 45'+1 Κβιστ)

Ισπανία - Γαλλία 1-1 (25' Σέρχιο Ράμος / 94' Ζιρού)

Πολωνία - Αγγλία (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΒΡΟΧΗΣ)