Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012

Μπάσκετ: Νίκη-θρίλερ για Άρη, ήττα για ΠΑΟΚ στη Δράμα

Αν και δυσκολεύτηκε πολύ, ο Άρης κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, επικρατώντας του Ηλυσιακού με 64-63.Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Πελεκάνο, Χαρίση και Ασημακόπουλο και τελείωσε το ημίχρονο στους +10. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 15 πόντων, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν στο 30' ένα καλάθι από την ισοφάριση. Έκτοτε το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τον Άρη τελικά να παίρνει τη δραματική νίκη στο ντεμπούτο του προπονητή του Άρη Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 31-21, 45-43, 64-63.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 2, Πελεκάνος 16 (3), Βεζένκοφ, Μποχωρίδης, Ασημακόπουλος 14 (2), Καραποστόλου 1, Χαρίσης 13, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Βεργίνης 12, Τσακαλέρης.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Παπανικολάου): Παππάς, Καφκής 2, Χάμπτον 8 (2), Αποστολίδης 10, Χατζής 6, Σπανός, Δορκοφίκης 13 (1), Αντωνάκης, Μπέμπης, Σκοτ 11 (1), Τζόουνς 13, Παραγιός.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τον ΚΑΟΔ στη Δράμα με 89-78, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Λάζαρο Παπαδόπουλο(31π.) αλλά χωρίς την συμπαράσταση των συμπαικτών του. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος και πήγε στα αποδυτήρια με το +5. Οι Δραμινοί "γύρισαν" το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο ήταν εξαιρετικοί, με τον "Δικέφαλο" να έχει μπλοκάρει όσον αφορά το σκοράρισμα και εν τέλει να έρχεται αυτό το +11 για τον ΚΑΟΔ.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Ακεψιμαίδης, Καλαιτζίδης 4, Μπένας 10, Μίσελ 7, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 19 (3), Ντέιλ, Ζάρας 4, Ιωάννου 7, Πάλμερ 16 (1), Νόουλς 16 (2).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 1, Κασελάκης 2, ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαιρέλης 6, Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης, Παπαδόπουλος 31, Καλλές 5, Χαριτόπουλος 13, Λιάπης, Νικολόπουλος.