Πέμπτη 5 Ιουλίου 2012

Προολυμπιακό: Με ηγέτη τον Σπανούλη, η Εθνική «υπέταξε» το Πουέρτο Ρίκο!

Πετούσε φωτιές η Εθνική μας ομάδα στην επίθεση και κέρδισε με 98-84 το Πουέρτο Ρίκο, παίρνοντας έτσι την πρώτη θέση στον Α' Όμιλο και θα αντιμετωπίσει τη Νιγηρία στα προημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά, την Παρασκευή. Η Εθνική μας είχε έναν εκπληκτικό Σπανούλη που είχε 27 πόντους –28 είναι το ατομικό του ρεκόρ και πάλι κόντρα στο... Πουέρτο Ρίκο, το οποίο προφανώς εξελίσσεται στον αγαπημένο του αντίπαλο!– που σήκωσε την ομάδα στα κρίσιμα σημεία στις πλάτες του. Ο Γιάννης Μπουρούσης αν και ταλαιπωρήθηκε απ' τους ψηλούς του Πουέρτο Ρίκο είχε 16 πόντους, άλλους τόσους ο Πρίντεζης και 13 ο Ζήσης...
Η ελληνική ομάδα έχασε για πρώτη και τελευταία φορά το προβάδισμα στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (51-49). Βελτιώνοντας την άμυνά της και τον έλεγχο των ριμπάουντ ανέκτησε τα ηνία και με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη στην επίθεση έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 70-62. Το Πουέρτο Ρίκο πλησίασε στους τρεις, 77-74, μετά από τριάμισι λεπτά στην τέταρτη περίοδο, αλλά η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν υποδειγματική. Με τρίποντα από Σπανούλη, Παπανικολάου και Πρίντεζη ανέβασε αρχικά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (87-77), ενώ έφτασε ακόμη και στο +17, 98-81, προτού φτάσει στο τελικό 98-84.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 49-47, 70-62, 98-84

Ελλάδα: Ζήσης 13, Σπανούλης 27, Πρίντεζης 16, Μπουρούσης 16, Παπανικολάου 9, Καλάθης 8, Καϊμακόγλου 7, Φώτσης 2, Μάντζαρης, Βασιλειάδης, Μαυροειδής

Πουέρτο Ρίκο: Χουέρτας 8, Αρόγιο 6, Πίβι 10, Μπάλκμαν 13, Γκαλίντο 7, Ράμος 15, Μπαρέα 13, Ροζάριο 2, Ροντρίγκες 2, Σάντσες 4, Σαντιάγκο 4, Φράνκλιν.